Üleriigilise planeeringu "Eesti 2050" visiooni kujundamine

Rakendus koosneb teemade kaupa grupeeritud kihtidest, mida on võimalik alajaotuse "KIHID" alt ükshaaval või korraga sisse/välja lülitada (kihi nimetuse ees olevale kolmnurgale klõpsates avanevad ka alamkihid, kihi nimetuse järel olevale ristile vajutades lülituvad kõik kihid välja). Samuti saab olulisemaid andmestikke kaardile lülitada infopaneelil teemavaldkondi sirvides. Kihtide nimekirjas on kihte ja teemasid rohkem kui infopaneelil nuppudena

Kaardipilti on võimalik sisse/välja suumida, kasutada mõõtmistööriistu pindala ja kauguse mõõtmiseks ning otsida asukohti aadressi või katastritunnuse järgi.


Sisukord

  1. Väärtuslike maastike uuring
  2. Rohe-ja sinivõrgustiku uuring
  3. Asustuse arengustsenaariumite uuring
  4. Planeeringulised teemad

1. Väärtuslike maastike uuring

Väärtuslike maastike on seni väärtustatud ennekõike ajaloolis-kultuurilises võtmes. Tänapäeval on tähtsustunud ökoloogilised väärtused, hõlmates elurikkust jt kliimaeesmärkidest tulenevaid alateemasid. Uuringu eesmärk ongi uuenenud teadmiste ja muutunud arusaamade valguses üle vaadata väärtuslike maastike mõiste ja olemus ning maastike määramise kriteeriumide asjakohasus.

Analüüsi käigus käsitletakse järgmisi variante:

  • väärtuslike maastike eristamine jätkub praeguse praktika järgi (nö null-variant)
  • väärtuslike maastike kaitsel tugevdatakse kultuuriväärtuste komponenti
  • väärtuslike maastike sisu laiendatakse ökoloogiliste väärtustega
  • kogu maastik on väärtus

Planeeringute järgsed väärtuslikud maastikud

Kultuuriväärtused

Ökoloogilised väärtused

Meremaastikud


2. Rohe-ja sinivõrgustiku uuring

Analüüsi eesmärk on uuendada senist rohevõrgustiku planeerimise metoodikat, liita sellele sinivõrgustiku senisest detailsem käsitlus ning analüüsida rohevõrgustiku kavandamisega seotud rollide jaotust.

Uuringu käigus tuleb täpsustada võrgustiku eesmärki, kavandamise ja kasutusega seotud põhimõtteid, rollijaotust riigi ja omavalitsuste vahel ning toimimist nii maapiirkondades kui linnalistel aladel. Suunaks on sidusa võrgustiku integreerimine teiste maakasutusliikidega nii linnalises asularuumis (nt tänavad, pargid,) kui ka maalistes piirkondades (nt kõrge loodusväärtusega põllumajandusmaad, väärtuslikud maastikud).

Põhifookus on selgitada välja millist rohe- ja sinivõrgustikku ning maakasutuse suunamist on Eestil vaja kliima- ja elurikkuse kriisi kontekstis, et aastaks 2050 täita parimal moel vajalikud eesmärgid kliimamuutuste pidurdamisel ja elurikkuse hoidmisel.

ÜP-dega kavandatud rohevõrgustik

ELME üldistatud seisundiklassid ökosüsteemide kaupa

ELME sidusus

Tehiskeskkond


3. Asustuse arengustsenaariumite uuring

Uuringu eesmärk on anda teadmispõhine alus üleriigilises planeeringus määratletavatele asustuse ruumilise arengu põhimõtetele ja Eesti asustussüsteemi edasist arengut suunavate strateegiliste valikute tegemisele. Uuringu aluseks on Eesti regionaalne rahvastikuprognoos.

Uuring selgitab mh välja, kuidas rahvastiku ruumiline paiknemine ja mitmepaiksus mõjutavad ressursside tarbimist ja keskkonnakoormust ning mõtestab tihe- ja hajaasustuse ruumimustri kasutust lahti nii keskkonnakoormuse kui ka elanikkonnakaitse argumentidest lähtuvalt.

Maakonnaplaneeringu järgsete teenuskeskuste muutumine

Lähima teenuskeskuse põhised teenuste toimepiirkonnad

Tööalase pendelrände toimepiirkonnad

Rahvastikuprognoos (stsenaarium A)


4. Planeeringulised teemad

Kliima: keskmise temperatuuri muutus

Kliima on üleriigilise planeeringu katusteema, mis mõjutab läbivalt ka teisi valdkondi. Peamiseks fookuseks on temaatiliste suuniste andmine elukeskkonna kliimamuutustega kohandamiseks, arvestades parimat teadmist ruumikasutust mõjutavatest teguritest nagu tormi-, üleujutus- ja erosiooniriskid ja soojussaared. Samuti käsitletakse kliimapoliitika eesmärkide ellu viimise ruumilisi mõjusid.

Ruumilised väärtused ja piirangud

Piirangute alla kuuluvad:

  • Asustus - 1 km eluhoonetest (76% maismaast)
  • Väärtuslikud maastikud (21% maismaast)
  • Rohevõrgustik (58% maismaast)
  • Väärtuslik põllumajandusmaa (18% maismaast)
  • Natura 2000 alad (17% maismaast)
  • Riiklikud kaitsealad (16% maismaast)

Liikuvus

1-tunni ühistranspordi-Eesti. 60 minuti sõidukauguse areaal maakonnakeskustest. Kihtide nuppu vajutades saad valida ka teisi keskuse tüüpe ning aja- ja sõiduviisi määranguid.

Keskustevahelised ühistranspordi ühendused

Vali rippmenüüst keskus ja vaata kaardil, milliste teiste keskustega on sellest ühistranspordi otseühendus ning mitu väljumist on päevas

Sadamavõrgustik ja keskused

Olemasolevad päikesepargid


Nõunik

Anna Semjonova
anna.semjonova@mkm.ee
+372 5860 5422

Meedia

Kady-Ann Kogermann
kady-ann.kogermann@mkm.ee
+372 5847 0287

Otsing
Otsing
Responsive image
Logi sisse