Euroopa Liidu äriühingute läbipaistvuse ning vastutuse suurendamine
5 . Jaanuaril 2023 jõustus äriühingute kestlikkusaruandluse (CSRD) direktiiv, tähistades seejuures olulist verstaposti Euroopa Liidu (EL) jõupingutustes edendamaks jätkusuutlikke äripraktikaid. Kestlikkusaruandlus on Euroopa roheleppe üks võtmekomponentidest ning on integreeritud koos teiste ELi algatustega, nagu näiteks ELi Taksonoomia (EU Taxonomy) ja Finantsosaliste kestlikkuse teabe avaldamise määrusega (Sustainable Finance Disclosure Regulation,SFDR). Oluline osa CSRD-st on Euroopa kestlikkuse aruandluse standardid (ESRS), mis on vastu võetud Euroopa Komisjon delegeeritud õigusaktiga 2023. aasta juulis.
CSRD on üks peamisi vahendeid, mis hõlbustab organisatsioonide, tarbijate ja teiste asjakohaste sidusrühmade säästva arengu tulemuslikkuse hindamist ning näitab ELi pühendumust parandamaks kestlikkusaruandluse kvaliteeti, võrreldavust ja läbipaistvust. Direktiiv toob esile ärilistes otsustusprotsessides, keskkonna-, sotsiaal- ja valitsemistavade (ESG) tegurite kasvavat tähtsust ning rõhutab vajadust suurendada vastutust ettevõtete jätkusuutlikkuse praktikates.
Eesmärgid
CSRD asendab mittefinantsilise teabe raporteerimise direktiivi (Non-Financial Reporting Directive, NFRD) ning käsitleb selle piiranguid, laiendades ettevõtete valimit, kellel on kohustus avalikustada standardiseeritud infot organisatsiooni jätkusuutlikkuse kohta. Kestlikkusaruandluse nõue kohaldub kõigile suurettevõtetele kohustades kirjeldama äritegevust keskkonna-, sotsiaalsete- ja juhtimistegurite põhimõtete kaudu. CSRD kohustus on loodud soodustama koostööd ettevõtete ja ELi roheleppe laiemate eesmärkide vahel, aidates kaasa jätkusuutlikuma, kaasavama ja keskkonnasõbralikuma majanduskeskkonna loomisele.
Kohaldatavaus ja ajaskaala
Kestlikkusaruandluse direktiivi (CSRD) rakendatakse järk-järgult, tagamaks ettevõtetele piisavalt aega uute aruandlusnõuete ettevalmistamiseks. Kohaldamise etapid on järgmised:
- Esimene etapp (Jaanuar, 2024)
- Avaliku huvi üksused, kus aasta keskmine töötajate arv bilansipäeval on üle 500 ja kes olid varasemalt NFRD kohuslased.
- Aruandlusnõue algab 2024. raamatupidamisaastast ning aruanded avaldatakse 2025 aastal.
- Teine etapp (Jaanuar, 2025)
- Suurettevõtjad, kellele rakenduvad vähemalt kaks kolmest kriteeriumist kahel järjestikusel bilansipäeval:
- aasta keskmine töötajate arv üle 250;
- aasta müügitulu üle 50 miljoni euro;
- varade maht üle 25 miljoni euro.
- Aruandlusnõue algab 2024. raamatupidamisaastast ning esimesed CSRD-nõuetele vastavad aruanded avaldatakse 2026. aastal.
- Kolmas etapp (Jaanuar, 2026)
- Börsil noteeritud väike- ja keskmise suurusega ettevõtted (v.a mikroettevõtjad), kes vastavad kriteeriumitele.
- Aruandlusnõue algab 2026 aasta raamatupidamisaastast ning esimesed CSRD-nõuetele vastavad aruanded tuleb avaldada aastal 2027.
- Neljas etapp (Jaanuar, 2028)
- Kõik ülejäänud ettevõtted, kellele kohaldub CSRD aruandluskohustus.
- Aruandlusnõue algab 2028. raamatupidamisaastast ning aruanded avaldatakse 2029. aastal.
Kuidas Hendrikson DGE saab abiks olla?
CSRD aruandlusega toimetulekuks võivad ettevõtted vajada professionaalset juhendamist ja tuge. Hendrikson DGE eesmärgiks on pakkuda tuge ja teadmisi, et ületada aruandlusega kaasnevad takistused koos ettevõtte juhtimispraktikate ning jätkusuutlikkuse eesmärkide rakendamisega. Tuginedes Hendrikson DGE rahvusvahelisele võrgustikule, saame organisatsioonidele pakkuda erinevaid teenuseid, mis aitaksid vastata direktiivi nõuetele ning optimeerida oma kestlikkusaruandluse praktikaid ja maandada jätkusuutlikkusega seotud riske.
Eestis ja Põhja-Euroopas paikneva rahvusvahelise võrgustiku ning partnerite abil saame pakkuda mitmekesist teenuste valikut, mis on seotud erinevate aruandlusetappidega. CSRD valdkonnaga seotud teenused, mida Hendrikson DGE pakub, hõlmavad järgnevat:
- ESG aruandlus, koos olulisuse hindamise (materiality assessment), kujundamise, toimetamise, tõlkimise ning avalikkuse teavitamisega;
- Olulisuse hindamine, kasutades meie poolt väljatöötatud maatriksit ja olulisuse hindamise tööriista;
- Arenguvajaduste analüüs (gap analysis) ning vastavus CSRD nõuetega;
- Toetame jätkusuutlikkuse aruandlusraamistiku väljatöötamist ja rakendamist, tagades vastavuse direktiiviga ning tõstes organisatsiooni kestlikkuse taset;
- Koolitusprogrammid töötajatele vajalike oskuste ja teadmiste omandamiseks, et ettevõttesiseselt hallata jätkusuutlikkuse aruandlust vastavalt CSRD-le.
- Tugi ja konsultatsioonid tagamaks pidevat vastavust CSRD muutuva regulatiivse keskkonnaga;
- ESG-ga seotud teabe avalik haldamine ja kommunikatsioon;
- CSRD ja hoolsusaudit (due diligence).