Skoop 3 emissioonide info kogumine on sageli ettevõtte KHG inventuuri läbiviimise kõige keerulisema osa. Vaatamata selle keerukusele ja ajamahukusele, on Skoop 3 emissioonide kaardistamine, mõistmine ja juhtimine hädavajalik ettevõtetele, kes soovivad oma kliimamõju vähendada.
Ettevõtete kestlikkuse maailmas moodustavad Skoop 3 emissioonid sageli suure osa ettevõtte süsiniku jalajäljest. Need on kasvuhoonegaaside (KHG) heitkogused, mis tulenevad allikatest, mida organisatsioon otseselt ei kontrolli, kuid mis on seotud tarneahela erinevate osade ja tegevustega.
Meie kasvuhoonegaaside inventuuri seeria neljandas artiklis arutame peamiste väljakutsete üle, millega ettevõtted kokku puutuvad Skoop 3 emissioonide arvutamisel. Samuti pakume võimalikke lahendusi väljakutsete ületamiseks. Tegemist on väga sageli esinevate takistustega, millega ettevõtted tüüpiliselt silmitsi seisavad. Kui teie organisatsioonil on alles kavas enda CO2 jalajälge mõõta, on antud artikkel kasuks tüüpilisemate väljakutsete mõistmiseks ja nendeks valmisolekuks.
CO2 jalajälje arvutamise peamised väljakutsed
1. Andmete kättesaadavus ja kvaliteet
Üks suurimaid väljakutseid on usaldusväärsete andmete kättesaadavus kogu ettevõtte tarneahelas. Skoop 3 heitkogused hõlmavad nii ülesvoolu kui ka allavoolu tegevusi, mistõttu on kolmandatelt osapooltelt, toormaterjalide tootjatelt, tarnijatelt või klientidelt täpsete andmete kogumine keeruline.
Lahendus: Andmete kättesaadavust on potentsiaalselt võimalik parandada luues tugevad suhted tarneahela osapooltega. Näiteks võiks eelistada tarnijaid/partnereid, kes on eesrindlikud jätkusuutlikkuse teemadel (omavad ja jagavad ülevaadet enda toote/teenuse emissioonidest) või nõuda lepinguliselt emissioonide andmete esitamist. Kui täpset infot ei ole võimalik saada, võib kasutada sektori keskmisi näitajaid või estimeeritud hinnanguid, kuid sellisel juhul on tulemused vähem täpsed. Olenemata andmete kvaliteedist, tuleb KHG inventuuris läbipaistvalt esitada, kus ja milliseid andmeid on kasutatud.
2. Tarneahela keerukus
Terve tarneahela kaardistamine ja mõistmine on järgmine suur väljakutse. Suurettevõtetel, kellel on mitmetasandilised tarnijad, on keeruline jälgida kõiki protsesse ja nendega seotud emissioone.
Lahendus: Esialgu on võimalik lihtsustada ülesandele lähenemist, keskendudes suurimatele emissioonide kategooriatele. Keskendudes kõige suurema mõjuga valdkondadele, saab alustada kõige olulisematest emissioonide allikatest.
Kui KHG inventuuri eesmärk on tuvastada suurima KHG mõjuga kategooriad, võib väiksema mõjuga kategooriaid, eriti neid, mida on väga keeruline kaardistada, inventuurist välja jätta. Näiteks, kui ettevõte on tootmissektoris, võib esialgses inventuuris välistada kontoritarvetest, nagu paber, pastakad või kohv, tulenevad minimaalsed emissioonid. Loomulikult aga tuleb KHG aruandes see otsus läbipaistvalt välja tuua.
3. Tarnijate aruandlused
Kui tarnijate emissioonide mõõtmisel puudub järjekindlust, võib see mõjutada teie Skoop 3 arvutusi ning muuta need vähem usaldusväärseks.
Lahendus: Võib julgustada tarnijaid kasutama standardiseeritud metoodikaid, näiteks GHG Protocol’i, ning ka näiteks pakkuda neile juhiseid aruandluse jaoks.
4. Ettevõttesisese kompetentsi puudumine
Enamustel väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel puuduvad majasisesed oskused ja teadmised, et viia läbi detailne Skoop 3 emissioonide inventuur.
Lahendus: KHG inventuuri läbiviimiseks on soovitatav määrata vastutajad ning investeerida täiendavate vajalike teadmiste/oskuste arendamisse. Mõndade ettevõtete puhul on mõistlik palgata väline ekspert, kes aitaks protsessi läbi viia, tagades metoodika ja lähenemise sobivuse just teie ettevõttele ning seeläbi aidates vältida võimalike vigade tekkimist.
5. Piiride ja ulatuse paikapanemine
Ettevõtetel võib Skoop 3 tarneahela , aga ka muude kategooriate, nagu jäätmekäitlus, transport, ärireisid jm piiride ja ulatuse paikapanemisel tekkida raskusi.
Lahendus: Kasutage samm-sammulist lähenemist, et saavutada täielik ülevaade ettevõtte esmissioonidest, liikudes üldisest pildist detailsemaks. Protsessi alguses määratlege kasvuhoonegaaside inventuuri piirid ja ulatus, pärast seda, kui on kirja pandud läbiviimise eesmärgid ning oodatud tulemused (väljundid).
Veel näpunäiteid
Andmete kogumise süsteem
Hästi korraldatud andmekogumise protsess on võtmetähtsusega Skoop 3 mõõtmise väljakutsete ületamisel. Veenduge, et andmete kogumisesüsteemid on korrektselt ja süsteemselt üles ehitatud ning et vastutus andmete kogumise eest on organisatsioonis selgelt määratud. Kui täna ei seirata veel kõiki andmeid, mis on vajalikud Skoop 3 kaardistamiseks, siis esmakordne KHG inventuur annab väärtusliku kogemuse ning arusaama, milliseid andmeid on täiendavalt vaja. Korralike andmekorje süsteemide ülesehitamine aitab pikas perspektiivis aega kokku hoida ning infokorjet automatiseerida.
Koostöö tarnijatega
Suhtlus tarnijatega on väga oluline. Julgustage tarnijaid mõõtma ja jagama oma emissioonide andmeid ning vajadusel pakkuge juhiseid või koolitusi. Suuremad organisatsioonid võivad kaaluda ka tarnijate n-ö premeerimist.
Lisaks võib sisse tuua kriteeriumi, et materjalide hankimisel või koostööpartnerite valikul oleks üheks tingimuseks läbipaistev kestlikkuse info, mis puudutab konkreetset toodet ja tarnijat. Selline meede suunab tarnijaid keskenduma oma ettevõtte kestlikkusele ja motiveerib tegutsema vastutustundlikult.
Paindlikkus metoodikas
GHG protocol annab lähenemise raamistiku, kuid ettevõtted peavad seda kohandama vastavalt oma vajadustele ja võimalustele. Selline paindlikkus on oluline, eriti kui andmed on puudulikud või tarneahel on liialt keeruline. Sellistel juhtudel võib kasutada hinnanguid, kuid tuleb säilitada läbipaistvus ja dokumenteerida kogu metoodika/lähenemise valimise protsess.
Kuidas Hendrikson DGE saab aidata?
Hendrikson DGE pakub põhjalikku KHG inventuuri läbiviimise teenust koos spetsiaalselt teie ettevõttele väljatöötatud CO2 arvutamise tööriistaga. Meie jätkusuutlikkuse eksperdid juhendavad teid kogu protsessi vältel – alates inventuuri eesmärkide seadmisest ja inventuuri ulatuse määratlemisest kuni vajalike andmete kogumise ja lõpliku ettevõtte süsiniku jalajälje arvutamiseni.
Kui soovid rohkem infot või abi oma organisatsiooni KHG arvutamisega, siis jäta meile oma kontakt alloleva vormi kaudu!
"*" indicates required fields