Ettevõtte süsiniku jalajälje mõõtmine on oluline samm jätkusuutlikkuse suunas ja oma tegevusest tuleneva kliimamõju mõistmiseks. Süsiniku jalajälje mõõtmine, mida tuntakse ka kasvuhoonegaaside (KHG) inventuurina, võimaldab ettevõttel tuvastada oma tegevuse, toodete ja teenuste mõju kliimale. Inventuuri käigus hinnatakse tervet organisatsiooni tegevust, alates näiteks kasutatavatest materjalidest kuni valmistoodete ja teenuste tarbimisest ja eluealõpust tulenevate mõjudeni.

Kasvuhoonegaaside inventuur aitab ettevõtetel mõista, millised tegevused panustavad enim KHG emissioonidesse ja pakub selget ülevaadet, kus saab heitkoguseid vähendada. Alljärgnevalt räägime KHG inventuuri eelistest ning arutame ka vähem ilmselgete eeliste üle. 

1.  Emissioonide kaardistamine ja nende vähendamise võimaluste tuvastamine

Esimene ja ilmselt kõige olulisem KHG inventuuri eelis seisneb selles, et inventuuriga kaardistatakse organisatsiooni tegevusega seotud kasvuhoonegaaside (KHG) hetkeseis. See on esimene ja kõige olulisem samm ettevõtte kliimamõjude mõistmisel. Inventuur annab põhjaliku ülevaate ettevõtte tegevustest ja heitkoguste allikatest (näiteks materjalivood, energiakasutus, väärtusahela mõju), tuues esile valdkonnad, kus heitkoguseid saaks vähendada läbi protsesside juhtimise või tarneahelas teadlikumate valikute tegemisega. See loob tugeva aluse kogu organisatsiooni kliimamõju juhtimiseks. Kui ettevõte viib KHG inventuure läbi regulaarselt, võimaldab see jälgida kliimaeesmärkide sh CO2 jalajälje vähendamise täitmist ning seada konkreetseid eesmärke tulevikuks, toetades samal ajal süsiniku jalajälje järjepidevat vähendamist. 

2.  Sisend jätkusuutlikkuse strateegiasse ning vastavus regulatsioonidele

Kasvuhoonegaaside inventuur on oluline sisend mitmete regulatsioonide täitmiseks ja raporteerimiskohustuste täitmiseks. Näiteks nõuab kestlikkuse aruandluse direktiiv (CSRD) alates 2024. aastast avaliku huvi ettevõttelt (börsiettevõtted, krediidi- ja kindlustusasutused) vähemalt Skoop 1 ja Skoop 2 emissioonide raporteerimist; edasistel aastatel ka järk-järgult väiksematelt ettevõtetelt. Euroopa Liidu eesmärk saavutada kliimaneutraalsus aastaks 2050 seab ettevõtetele kõrgendatud nõudmised.  

Kasvuhoonegaaside inventuuri tulemused on väärtuslikuks sisendiks ESG (Environmental, Social, and Governance) aruannete koostamisel. ESG raportite koostamisel on keskkonnamõjude täpne jälgimine ja aruandlus keskse tähtsusega. Kasvuhoonegaaside inventuur annab ettevõttele võimaluse esitada kvantitatiivsed ja usaldusväärsed andmed oma süsiniku jalajälje kohta, mis on ESG aruande oluline osa. 

Case study: Amber Beverage Group’s ESG aruanne

Heaks case study näiteks on Hendrikson DGE koostöö Amber Beverage Groupiga (ABG) nende esimese ESG aruande koostamisel 2024. aastal. ABG kasutas GRI raamistiku kohaselt kogutud andmeid ja teostas kasvuhoonegaaside inventuuri Skoop 1 ja Skoop 2 emissioonide kohta. DGE Hendrikson aitas ABG-l hinnata ka sotsiaalse ja tervise ning ohutuse mõjusid, luues tugeva aluse nende tulevaseks aruandluseks CSRD nõuete järgi. See projekt on hea näide sellest, kuidas KHG inventuur saab toetada nii jätkusuutlikkuse strateegiate väljatöötamist kui ka vastavust regulatsioonidele. ABG raport publitseeriti 2024. aasta mais ning see on leitav siin. 

Lisaks on KHG inventuur  aluseks SBTi strateegia (Science-Based Targets) väljatöötamisel, mille eesmärk on määrata teaduspõhised heitkoguste vähendamise sihid. See toetab ettevõtte kliimategevuste plaanide väljatöötamist ja aitab rakendada tõhusaid süsinikuheite vähendamise meetmeid. 

3.  Konkurentsieelis turul

Süsiniku jalajälje mõõtmine annab ettevõttele selge konkurentsieelise, kuna üha rohkem partnereid, kliente ja investoreid eelistab koostööd ettevõtetega, kes suudavad esitada oma jätkusuutlikkusega seotud tulemusi ning eesmärke ja kommunikeerida läbipaistvalt, kuidas nad oma kliimamõjusid mõistavad ja vähendavad. Paljud ettevõtted on hakanud küsima tarnijatelt ja koostööpartneritelt andmeid nii ettevõtte kui ka toodete süsiniku jalajälje ja üldiste keskkonnamõjude kohta, et vastata jätkusuutliku tarneahela ja kliimaeesmärkide nõuetele.  

Kasvuhoonegaaside inventuur aitab kaardistada kasvuhoonegaaside emissioonid ja hinnata organisatsiooni mõju kliimale. Kui eesmärgiks on hinnata kõiki keskkonna mõjukategooriaid (näiteks ka eutrofeerumine või osoonikihi kahanemine), võiks kaaluda ka toodetele LCA või EPD koostamist. Kasvuhoonegaaside inventuuri tulemused aitavad ettevõttel vastata nii väärtusahela kui ka klientide jätkusuutlikkuse ootustele, mis tugevdab suhteid olemasolevate klientide ja partneritega. See võib ühtlasi avada ka uusi võimalusi nii turgudel kui ka rahastamisel, suurendades ettevõtte konkurentsivõimet ja nähtavust. 

4.  Maine ning kommunikatsioon

Lisaks konkurentsieelisele mõjub ettevõtte kliimamõjude kaardistamine ja mõistmine positiivselt ka ettevõtte mainele. See näitab, et ettevõte on pühendunud jätkusuutlikkusele, mõistab oma rolli globaalsete kliimamuutuste kontekstis ja on valmis võtma vastutust, et vähendada oma tegevuse negatiivseid mõjusid. 

Kuna teadlikkus kliimamuutustest ja muudest globaalsetest keskkonnaprobleemidest kasvab, on paljud ettevõtted hakanud oma jätkusuutlikkuspüüdlusi turunduse ja kommunikatsiooni vahendusel esile tõstma. Siin tuleb siiski olla ettevaatlik, et vältida rohepesu. Ettevõtte süsiniku jalajälg on kvalitatiivne näitaja, mida on võimalik kasutada nii turunduskampaaniates kui ka suhtluses sidusrühmadega. Kasvuhoonegaaside inventuuri tulemused pakuvad suurepärast sisu interaktiivsete ja loovate infograafikute loomiseks, mida saab kasutada nii turunduses, üritustel kui ka näiteks investeerimispakkumiste esitamisel. 

5.  Juhtimissüsteemide täiustamine

Veel üks eelis, mida välja tuua, on kasvuhoonegaaside inventuuri mõju ettevõtte juhtimissüsteemide täiustamisele, eriti seoses keskkonna– ja energiapoliitika kontekstis. See on oluline keskkonnajuhtimise tööriist, mis aitab tuvastada ja juhtida energiakasutuse ja kliimamõjuga seotud protsesse ning riske. Inventuur võib aidata ettevõttel optimeerida ressursikasutust ja tõhustada protsesse, pakkudes samal ajal aluse kliimamõjude vähendamise strateegiate loomiseks. Samuti aitab see parandada suhtlust sidusrühmadega läbi selle, et suurendatakse läbipaistvust ning usaldusväärsust. 

Muud CO2 jalajälje mõõtmise eelised

Lisaks peamistele eelistele on veel mitmeid vähem ilmselgeid, kuid siiski olulisi aspekte, mida CO2 jalajälje mõõtmine võib organisatsioonidele pakkuda:

  • Investeeringute ligimeelitamine – “rohelise” rahastamise ja keskkonnateadlike investorite huvi kasvab ning nende suurem tähelepanu on suunatud ettevõtetele, mis on pühendunud jätkusuutlikkusele. 
  • Osalemine süsinikuturgudel – CO2 jalajälje arvutamine võib võimaldada ettevõtetel osaleda globaalsetel süsinikuturgudel ja kaubelda süsinikukrediitidega. 
  • Kohanemine tulevaste regulatsioonidega – varajane CO2 jalajälje hindamine võimaldab ettevõttel ennetada mittevastavusi tulevikus karmistuvatele keskkonnanõuetele, mis tagab pikaajalise konkurentsivõime. 
  • Riskide maandamine väärtusahelas – ülevaade tarneahela kliimamõjudest aitab vähendada võimalikke katkestusi tarneahelas, mis on tingitud regulatsioonide karmistumisega ning kindlustada  suhteid vastutustundlike tarnijatega. 
  • Energiasääst ja kulude vähendamine – süsiniku jalajälje mõõtmine võib tuvastada energiatõhususe võimalusi, mis omakorda aitab vähendada kulusid. 

Kokkuvõttes pakub KHG inventuur ettevõttele mitmeid tähtsaid eeliseid, olgu see siis rahastuse taotlemiseks, konkurentsieelise saavutamiseks või suurimate mõjukategooriate tuvastamiseks.  

Kasvuhoonegaaside inventuur on väärtuslik tööriist, mis aitab ettevõtetel paremini mõista oma kliimamõjusid ning leida viise nende vähendamiseks. Ühtlasi võimaldab see seada konkreetsed kliimaeesmärgid ja juhtida ettevõtte jätkusuutlikkuse strateegiat, toetades nii keskkonna- kui ka ärilisi eesmärke. 

 

Kui soovid rohkem infot või abi oma organisatsiooni KHG arvutamisega, siis jäta meile oma kontakt alloleva vormi kaudu!

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.